1975 yılında İstanbul’da doğan İlknur Yilmaz, 1993 yılında Özel Tercüman Koleji’nden mezun oldu. 1998 yılında,  Boğaziçi Üniversitesi’nin “Psikoloji” ve “Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık” olmak üzere (çift anadal programı), iki bölümünden onur derecesiyle mezun oldu. Klinik psikoloji yüksek lisans eğitimini yine Boğaziçi Üniversitesi’nde tamamladı. Uzmanlık tezi olarak “Türk infertil kadın hastalarda depresyon ve kaygının belirleyicileri: Sosyal destek, cinsiyet rolü eğilimi, infertilite nedeni ve öz-saygı”  başlıklı çalışmayı yaptı.

İlknur Yılmaz, üniversite eğitimi boyunca çeşitli terapi merkezlerine bağlı olarak gönüllü psikolojik danışmanlık ve Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi-Nevroz servislerinde staj yaptı. 1999-2003 tarihleri arasında Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi’ndeki HAYAT (Hasta ve Aileleri Yardımlaşma Araştırma Terapi) Ünitesi’nde şizofreni hastaları ile çalıştı. Yine bu süreçte, çeşitli terapi merkezlerinde psikoterapist olarak çalıştı.

2002-2004 yılları arasında  PANDOST’ta (Panik Atak Dostları Derneği) psikolog/psikoterapist olarak görev aldı.
2004-2006 yılları arasında Bahçeci Kliniği/Alman Hastanesi Tüp Bebek Kliniğinde “infertilite (kısırlık) psikolojisi” alanında psikolog/psikoterapist olarak çalışmaya başladı.
2005 yılında Amerika’daki Boston IVF’te “Mind/Body Program for Infertility” (Çocuk sahibi olamayan, tedavi sürecindeki hastalar için Zihin/Beden Çalışma Programı) sertifika programını tamamladı.
2006-2008 yılları arasında V.K.V. Amerikan Hastanesi Üreme Sağlığı Ünitesi’nde kısırlık teşhisi almış çiftlerle ve kadın ruh sağlığı üzerine çalıştı.
2008-2009 yılları arasında, Yaşasın Hayat Kliniği’nde ağırlıklı olarak obezite/kilo yönetiminin psikolojik yönü ve yeme bozuklukları üzerine çalıştı.

2008-2012 yılları arasında, Cinsel Eğitim Tedavi ve Araştırma Derneği’nin (CETAD) düzenlediği cinsel terapi eğitimini tamamladı ve “cinsel işlev bozukluklarının tedavisi”ni çalışma alanlarına dahil etti.
2013 yılında Aydın Üniversitesi’nde, Aile Danışmanlığı eğitimi kapsamında, “Cinsel Kavram” ve “Cinsel İstismar” başlıklı dersler verdi.
2016- Eylül ayı itibariyle, Doğan Şahin tarafından verilen ve 3 yıl sürecek olan Dinamik Psikoterapi eğitimine, katılım göstermektedir.
“Şimdi”nin gücüne inanan Yılmaz, kurucusu olduğu, Ataköy/Bakırköy’de bulunan Dönüşüm Psikolojik Danışmanlık Merkezi’nde, bireysel terapi, evlilik terapisi, ve cinsel terapi alanlarında klinik psikolog/ psikoterapist olarak çalışmalarına devam etmektedir.

Yorum bırak

Email Adresiniz yayınlanmaz. Gerekli alanlar işaretlenmiştir. *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.