Depresyon hakkında bazı bilgiler

Depresyon hakkında bazı bilgiler

Depresyon çeşitli nedenlerle ortaya çıkabilir. Stresli bir yaşam olayı, geçmişte geçirilen bir depresyon öyküsü, önemli bir kayıp, kişilerde depresyona neden olabilir. Bazen görünürde belirgin bir neden olmaksızın da depresyon gelişebilir, ancak böyle durumlarda kişilerin yaşam öykülerinde neleri biriktirdiklerine bakılmalıdır.

Depresyon vücut fonksiyonlarını etkiler. Depresyon psikolojik bir hastalıktır ama bu ruh hali aynı zamanda baş ağrısı, mide problemleri, nefes darlığı, fiziksel gerilim gibi bedensel belirtilere de yol açar.
Depresyondaki kişinin beyni farklı görünür. Bir kişi depresyondayken yapılan beyin görüntülemelerinde, bu kişilerin beyinlerinde bazı noktaların ve beyin dolaşımlarının farklı çalıştığı görülür.

Depresyon başka fiziksel hastalıklarla ilişkili olabilmektedir. Diyabet, kalp hastalığı ve multiple skleroz gibi kronik hastalıklara sahip olanların depresyon geçirme riski daha fazladır.

Depresyondaki kişiler her zaman depresif görünmezler. Her ne kadar depresyonun temel belirtilerinden biri kişilerde çökkün ruh hali ve enerji düşüklüğü olsa da, herkesin depresyonu yaşama biçimi aynı değildir. Bazı kişiler dışarıdan bakıldığında keyifli ve neşeli görünebilirken, içlerinde birçok sorunla uğraşıyor, depresyon yaşıyor olabilir.

“Fiziksel aktivite” depresyonla başa çıkmada çok önemli bir yer tutar. Egzersiz duygularımıza iyi gelir. Artık günümüzde “zihin-beden” bütünlüğünün önemi anlaşıldığından, fiziksel her hareketin psikolojik olarak da iyi hissettirdiği biliniyor. Depresyon yaşayan kişilerin de haftanın çoğu günü en az 30 dakika fiziksel aktivitede bulunması depresif ruh halinin düzelmesinde önemli bir etki yapacaktır. Depresyon hastalarının iyi beslenmeye çalışmaları ve düzenli uyumaları da iyileşme süreçlerinde önemli bir yer tutar.

Etkili bir depresyon tedavisinde ilaç ve terapi seçeneklerinin nasıl uygulanacağı önemlidir. Orta ve ileri derecede depresyonda ilaç kullanımı ve psikoterapi beraber, hafif düzeydeki depresyonda ise psikoterapi önerilir.

Depresyon kişileri yaşamdan alıkoyan bir hastalıktır. Beyin kimyalarındaki değişiklik nedeniyle, duygusal, zihinsel ve bedensel sıkıntılar yaşarlar. Çok yönlü belirtilerle başa çıkmaya çalışmak çok zorlayıcıdır.

Uzm. Klinik Psikolog İlknur Yılmaz Aytaç
Dönüşüm Psikolojik Danışmanlık Merkezi
Ataköy/Bakırköy
Tel: 02126617887

Yorum bırak

Email Adresiniz yayınlanmaz. Gerekli alanlar işaretlenmiştir. *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.